Łysienie niebliznowaciejące

Łysienie niebliznowaciejące jest to potencjalnie odwracalna utrata włosów, która ma miejsce w przebiegu wielu jednostek chorobowych.

Łysienie androgenowe

Jedna z najczęstszych przyczyn utraty włosów u mężczyzn.

Szczegóły

Łysienie telogenowe

Przejściowe, potencjalnie odwracalne wypadanie włosów, na skutek gwałtownego i jednoczasowego przejścia licznych włosów z fazy wzrostu (anagenu) w fazę spoczynku włosa (telogenu).

SZCZEGÓŁY

Łysienie plackowate

Przewlekła choroba o prawdopodobnym podłożu autoimmunologicznym. Charakteryzuje się nagłą, ograniczoną, utratą włosów w postaci okrągłych, owalnych, pojedynczych lub mnogich ognisk o różnej wielkości.

Szczegóły

Łysienie kiłowe

Utrata włosów charakterystyczna dla okresu drugorzędowego kiły- choroby zakaźnej, przenoszonej drogą kontaktów seksualnych.

Szczegóły

Trichotilomania

Samoistne, mechaniczne pozbywanie się włosów, które najczęściej występuje wśród nastolatek.

Łysienie bliznowaciejące

Łysienie bliznowaciejące powstaje w wyniku toczącego się przewlekle procesu zapalnego w obrębie mieszków włosowych. Dochodzi wówczas do powstania blizny i trwałej utraty włosów. Z uwagi na postępujący i nieodwracalny charakter tego schorzenia bardzo istotne jest, jak najszybsze, postawienie prawidłowego rozpoznania klinicznego oraz włączenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego mającego na celu zahamowanie tego procesu.

Toczeń rumieniowaty układowy (SLE)

Schorzenie autoimmunologiczne w przebiegu którego może wystąpić łysienie o typie rozlanym.

Toczeń rumieniowaty krążkowy (DLE)

Choroba, w której dobrze odgraniczone, rumieniowo-naciekowe ogniska, z wyraźną hiperkeratozą przymieszkową na powierzchni, umiejscowione są w miejscach odsłoniętych oraz na skórze głowy.

Szczegóły

Liszaj płaski

Choroba przewlekła, w której oprócz typowej lokalizacji w obrębie skóry gładkiej oraz śluzówek, zmiany mogą lokalizować się także, na skórze głowy owłosionej.

Szczegóły

Łysienie z włóknieniem

Szczególna postać liszaja płaskiego skóry głowy owłosionej.

Szczegóły

Folliculitis decalvans

Ropne zapalenie mieszków włosowych, prowadzące do ich destrukcji.

Szczegóły

Trądzik odwrócony

Schorzenie, w którym procesem chorobowym objęte są mieszki włosowe, a w obrazie klinicznym dominują zapalne guzy oraz pozaciągane blizny.

Szczegóły

Inne choroby skóry głowy

Grzybica skóry głowy owłosionej

Choroba w przebiegu której za zajęcie procesem chorobowym włosów odpowiadają infekcje grzybami odzwierzęcymi o dużej zakaźności.

Szczegóły

Łuszczyca

Jedna z najczęstszych chorób skóry, charakteryzującą się przewlekłym i nawrotowym przebiegiem.

Szczegóły

Łojotokowe zapalenie skóry

Przewlekła dermatoza zapalna. Znacznie częściej dotyczy ona mężczyzn, a jej początek zwykle przypada po okresie dojrzewania.

Szczegóły

Skocz do góry