Trychologia - specjalista trycholog

Nazwa pochodzi od greckiego słowa tricos czyli włos. Jest to nowa i ciągle dynamicznie rozwijająca się dziedzina nauki, leżąca na pograniczu dermatologii i medycyny estetycznej, która zajmuje się zarówno schorzeniami jak i pielęgnacją włosów i skóry głowy. Specjalistą w zakresie tego działu naukowego jest trycholog. W Krakowie, w klinice SCM estetic, skorzystać można z porad najlepszego fachowca w tej dziedzinie.

Włosy nie tylko u kobiet traktowane są jako atrybut atrakcyjności. Dlatego też, ich wypadanie i związane z tym następstwa, w istotny sposób wpływają na postrzeganie urody i atrakcyjności. Niejednokrotnie są także przyczyną istotnych problemów natury psychologicznej. Zanim jednak podejmiemy decyzję o działaniu „na własną rękę”, należy pamiętać, iż poza fizjologiczną utratą włosów (około 100 dziennie), istnieje wiele innych czynników odpowiedzialnych za ten proces. Nierzadko objaw ten, bywa odpowiedzią naszego organizmu na różnego rodzaju zaburzenia, w tym gospodarki hormonalnej oraz przyjmowane leki.  W przypadkach wypadania włosów, w trakcie chorób przebiegających z procesem bliznowacenia, celem zahamowania tego procesu, bardzo istotne jest, jak najszybsze postawienie prawidłowego rozpoznania i wdrożenie odpowiedniej terapii.

Należy pamiętać, iż diagnostyka wypadania włosów, jest trudna i wymaga dużego doświadczenia ze strony lekarza. Poza badaniem obrazowym (trichoskopia) celem wykluczenia innych ogólnoustrojowych schorzeń, mogących być przyczyną wypadania włosów, diagnostykę łysienia należy rozszerzyć o następujące badania laboratoryjne: morfologię, poziom cukru, białko, żelazo, ferrytynę, całkowita zdolność wiązania żelaza, przeciwciała ANA oraz hormony tarczycy FT3, FT4, TSH. W przypadku nadmiernego owłosienia w innych częściach ciała oraz zaburzeniach miesiączkowania, zaleca się także wykonanie takich badań jak: prolaktyna, progesteron i testosteron. W niektórych przypadkach uzasadnione jest także, pobranie fragmentu skóry wraz z mieszkiem włosowym do badania histopatologicznego.

Skocz do góry
Rejestracja Online