Chirurgiczne usuwanie znamion barwnikowych

usuwanie pieprzyków i innych zmian

Chirurgiczne usunięcie zmian barwnikowych jest to postępowanie z wyboru, zalecane jako jedyne słuszne w przypadku usuwania znamion barwnikowych, potocznie zwanych pieprzykami. Pozwala ono nie tylko pozbyć się niechcianej/niepokojącej zmiany, ale przede wszystkim umożliwia badanie histopatologiczne uzyskanego materiału celem dokładnego określenia jego charakteru. Należy pamiętać, iż w przypadku wczesnych postaci czerniaka, zmiana taka może łudząco przypominać zwykłego pieprzyka. W przypadku podjęcia decyzji o wycinaniu znamion barwnikowych, zwłaszcza tych licznych, przed umówieniem się na wizytę u chirurga zaleca się wcześniejsze wykonanie dermatoskopii. Badanie to pozwala na ocenę morfologii znamion oraz wytypowanie tych, których atypowy obraz dermoskopowy jest wskazaniem do ich chirurgicznego usunięcia.

Wskazania:

  • znamiona barwnikowe – pieprzyki – o niepokojącym obrazie dermoskopowym
  • znamiona barwnikowe często urażane, drażnione
  • znamiona barwnikowe rosnące, o zmieniającym się obrazie klinicznym ( zmiana koloru, wielkości, kształtu)

Przeciwwskazania:

  • aktywne infekcje wirusowe (np. opryszczka) i bakteryjne w obrębie okolicy poddawanej zabiegowi
  • w przypadku zażywania leków rozrzedzających krew ( Polocard, Acenocumarol), o ile jest to możliwe zaleca się ich odstawienie na 5-7 dni
  • stosowanie doustnej postaci witaminy A (izotertinoina, acytretyna), z uwagi na jej zdolność do upośledzenia gojenia

Przebieg zabiegu:

Zabieg chirurgicznego wycinania znamion barwnikowych przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Zmianę wraz z fragmentem zdrowej skóry wycina się za pomocą skalpela, a następnie zakłada się szwy oraz opatrunek. Celem określenia charakteru zmiany oraz wykluczenia procesu nowotworowego każdy usunięty materiał przesyła się do badania histopatologicznego. Należy także pamiętać, iż w miejscu po usunięciu zmiany pozostanie mniej lub bardziej widoczna blizna.

Powikłania: Infekcja w miejscu zabiegu, rozejście się blizny.
Czas rekonwalescencji: 7-10 dni
Czas zabiegu: 20-30 minut
Znieczulenie: tak (nasiękowe np. Lignokaina)

Postępowanie po zabiegowe:

Do czasu usunięcia szwów, nie należy brać kąpieli a jedynie prysznic. Po prysznicu ranę osuszyć, zdezynfekować Octaniseptem a następnie nałożyć opatrunek Ponadto, celem lepszego gojenia się rany, nie wskazane jest wykonanie gwałtownych ruchów, zwłaszcza rozciągających. Najlepiej jest, w okresie po zabiegowym zrezygnować z ćwiczeń fizycznych.

Jeśli to konieczne, w ustalonym przez lekarza terminie, należy zgłosić się w celu usunięcia szwów.

Skocz do góry