Wypadanie włosów

Wypadanie włosów jest powszechnym zjawiskiem, które dotyka wielu pacjentów. Włosy nie tylko u kobiet, traktowane są jako istotny atrybut atrakcyjności. Dlatego też ich zaburzenia wzrostu, wypadanie i związane z tym następstwa, w istotny sposób wpływają na nasze samopoczucie i komfort psychiczny.
Do najczęstszych przyczyny utraty włosów należą:

  • Łysienie androgenowe mężczyzn i kobiet
  • Choroby skóry głowy (frontal fibrosing alopecia, liszaj płaski, łysienie plackowate)
  • Chemioterapia
  • Leki
  • Choroby infekcyjne i ogólnoustrojowe
  • Stres, poród
  • Niedobory witaminowe, źle zbilansowana dieta
  • Trichotylomania

Celem leczenia nadmiernego wypadania włosów jest właściwe zdiagnozowanie przyczyny odpowiedzialnej za występowanie tego problemu oraz podjęcie prawidłowego postępowania terapeutycznego mającego na celu zatrzymanie wypadania włosów, a także stymulacje ich odrostu.

W naszym Centrum diagnostykę oraz leczenie wypadania włosów przeprowadza się za pośrednictwem:
Metody diagnostyczne pozwalające na ustalenie przyczyny wypadania włosów tj.:
Trichoskopia:
Nieinwazyjna metoda diagnostyki włosów oraz skóry głowy.  Za pomocą kamery uzyskuje się obraz włosów, ujść mieszków włosowych i skóry głowy w trzech okolicach: czołowej, skroniowej i potylicznej. Pozwala to na obiektywną ocenę stanu skóry i włosów oraz na dobór odpowiedniej terapii. Badanie to nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta.
Biopsja skóry z następowym badaniem histopatologicznym:
Badanie diagnostyczne, które w wielu przypadkach pozwala na ustalenie/potwierdzenie przyczyny wypadania włosów. Polega ono na pobraniu fragmentu skóry ze zmienionego chorobowo lub pozornie zdrowego miejsca na skórze głowy. Następnie tak uzyskany materiał poddaje się badaniu histopatologicznemu celem określenia zachodzących w obrębie go procesów chorobotwórczych.
Badania laboratoryjne:
Celem wykluczenia wypadania włosów towarzyszącego chorobom ogólnoustrojowym zaleca się wykonanie badań: morfologia, poziom cukru, żelazo, ferrytyna, całkowita zdolność wiązania żelaza (TIBC), FT3, FT4, TSH, białko całkowite, przeciwciała ANA, prolaktyna, progesteron, testosteron.

 

W Klinice Medycyny Estetycznej SCMestetic w Krakowie stosuje się następujące metody leczenia wypadania włosów:

Karboksyterapia
Mezoterapia igłowa
Stemple
Farmakoterapia

Skocz do góry
Rejestracja Online