Łysienie androgenowe

To jedna z najczęstszych przyczyn utraty włosów u mężczyzn. Proces ten jest następstwem oddziaływania pochodnej testosteronu (dwuhydrotestoteron), na genetycznie predysponowane mieszki włosowe. W skutek tego dotychczas grube włosy staja się coraz cieńsze i wiotkie, aż w końcu mieszki włosowe ulegają zanikowi. Pomimo, iż proces indukowany jest przez testosteron to w większości przypadków poziom tego hormonu w surowicy zazwyczaj pozostaje w granicach normy.  Problem ten dotyczy zarówno mężczyzn jak i  kobiet.

U mężczyzn:

Pierwsze objawy łysienia androgenowego u mężczyzn mogą pojawić się już w wieku nastoletnim. Obszarami predysponowanymi jest okolica skroni i czoła, u innych pacjentów zaś okolica szczytowa. U niektórych, proces łysienia androgenowego może obejmować nawet całą powierzchnię skóry głowy. W większości jednak przypadków, gęstość i grubość włosów okolicy potylicznej pozostaje niemieniona, co wynika z mniejszej wrażliwości mieszków włosowych tej okolicy na androgeny.

U kobiet:

Łysienie androgenowe u kobiet może mieć różny obraz kliniczny. Najczęściej występuje w okolicy ciemieniowej i charakteryzuje się poszerzeniem przedziałka w postaci tzw. choinki (przerzedzenie i scieńczenie włosów jest bardziej wyraźniejsze w okolicy czoła, a mniej wyrażone w kierunku szczytu głowy). Rzadziej łysienie wyrażone jest jedynie w okolicy szczytu głowy lub przebiega tylko z cofnięciem linii włosów w okolicy skroniowej. W niektórych przypadkach, łysienie androgenowe u kobiet, bywa objawem zaburzeń hormonalnych takich jak zespół policystycznych jajników (PCO), może także towarzyszyć insulinooporności lub zespołowi metabolicznemu.

W trichoskopii, w okolicach predysponowanych, w stosunku do okolicy potylicznej, obserwuje się znaczne ścieńczenie włosów oraz liczne pojedyncze jednostki włosowe.

W leczeniu zarówno u mężczyzn jak i u kobiet, stosuje się miejscowo preparaty minoksydylu oraz podawane doustnie inhibitory 5-α-reduktazy: finasteryd i dutasteryd.  Ponadto można stosować zabiegi karboksyterapii oraz mezoterapii z użyciem osocza bogatopłytkowego lub minoxidilu.

Skocz do góry