IPL (Intense Pulse Light) czyli zabiegi wykorzystujące Intensywne Pulsujące Światło polegają na emisji w tym samym czasie różnej długości fal w wielu kierunkach. Zabieg ten w dermatologii i kosmetologii wykorzystywany jest celem redukcji schorzeń takich jak:
Likwidacja rumienia: usuwanie rumienia technologią IPL to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia cery naczyniowej. Zabieg ten najlepiej sprawdza się w przypadku zlewnego rumienia, za który odpowiadają bardzo liczne, drobne i powierzchownie położone naczynia. Bardzo dobre efekty terapeutyczne osiąga się również w przypadku rumieniowej postaci trądzika różowatego. Emitowana podczas zabiegu energia świetlna jest pochłaniana przez czerwony barwnik krwi tj. hemoglobinę i zamieniana na ciepło. W wyniku podniesienia temperatury krwi dochodzi do koagulacji krwi i uszkodzenia od wewnątrz ściany naczyń, efektem czego jest zamknięcie ich światła.
Przebarwienia: są to zaburzenia barwnikowe, które powstają na skutek nadmiernej produkcji lub nierównomiernego rozłożenia melaniny w skórze. Najczęściej są one konsekwencją nadmiernej oraz intensywnej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Mogą także mieć charakter wrodzony, lub powstawać w naturalnym procesie starzenia, albo jako skutek urazów, podrażnienia czy też działania hormonów. Zwykle występują w postaci mniejszych, bądź bardziej rozległych brązowych plam na skórze. Emitowana podczas zabiegu IPL energia świetlna wychwytywana jest przez barwnik- melaninę. Początkowo następuje ściemnienie zmiany, a następnie jej stopniowe złuszczenie, co w konsekwencji prowadzi do jej redukcji lub zaniku. Należy podkreślić, iż wykonanie zabiegu IPL nie przeciwdziała pojawieniu się przebarwień w przyszłości. Wynika to z faktu, iż sam zabieg nie likwiduje skłonności do hiperpigmentacji, a jedynie usuwa jej skutki. Dlatego też bardzo ważnym elementem terapii jest profilaktyka oparta na unikaniu ekspozycji na promienie UV oraz na stosowaniu specjalnych kremów.
Po wcześniejszym oczyszczeniu miejsca zabiegu (demakijaż) na skórę nakłada się żel do USG. Na oczy są zakładane specjalne okulary ochronne. Wzależności od rodzaju skóry (fototyp), oraz danego problemu ustawia się odpowiednie parametry zabiegowe. Nastpnie do skóry przykłada się głowicę urządzenia IPL i następuje krótki rozbłysk światła. Po zakończeniu zabiegu usuwa się żel i celem złagodzenia podrażnienia skóry stosuje się preparaty łagodzące.
W miejscu przeprowadzenia zabiegu może wystąpić rumień oraz nieznaczny obrzęk ustępujący w ciągu 2-3 dni. Ponadto mogą pojawić się strupki, które należy pozostawić do samoistnego odpadnięcia. Proces ten zazwyczaj trwa około 5-10 dni.
Redukcja przebarwień, redukcja rumienia.
Zaleca się przeprowadzenie 3-5 zabiegów w odstępach około 2-3 tygodni.
Czas zabiegu: 10-30 minut
Znieczulenie: nie
Zabiegi uzupełniające: peelingi, zabiegi pielęgnujące, laser naczyniowy
Cennik
mgr Joanna Marcińska
kosmetolog