Wypadanie włosów

Wypadanie włosów jest powszechnym zjawiskiem, które dotyka wielu pacjentów. Włosy nie tylko u kobiet, traktowane są jako istotny atrybut atrakcyjności. Dlatego też ich zaburzenia wzrostu, wypadanie i związane z tym następstwa, w istotny sposób wpływają na nasze samopoczucie i komfort psychiczny.
Do najczęstszych przyczyny utraty włosów należą:
Łysienie androgenowe mężczyzn i kobiet
Choroby skóry głowy (frontal fibrosing alopecia, liszaj płaski, łysienie plackowate)
Chemioterapia
Leki
Choroby infekcyjne i ogólnoustrojowe
Stres, poród
Niedobory witaminowe, źle zbilansowana dieta
Trichotylomania

Celem leczenia nadmiernego wypadania włosów jest właściwe zdiagnozowanie przyczyny odpowiedzialnej za występowanie tego problemu oraz podjęcie prawidłowego postępowania terapeutycznego mającego na celu zatrzymanie wypadania włosów, a także stymulacje ich odrostu.
W Klinice Medycyny Estetycznej SCM Estetic w Krakowie diagnostykę oraz leczenie wypadania włosów przeprowadza się za pośrednictwem:

Metody diagnostyczne pozwalające na ustalenie przyczyny wypadania włosów:

Trichoskopia
Nieinwazyjna metoda diagnostyki włosów oraz skóry głowy.  Za pomocą kamery uzyskuje się obraz włosów, ujść mieszków włosowych i skóry głowy w trzech okolicach: czołowej, skroniowej i potylicznej. Pozwala to na obiektywną ocenę stanu skóry i włosów oraz na dobór odpowiedniej terapii. Badanie to nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta.

Biopsja skóry z następowym badaniem histopatologicznym
Badanie diagnostyczne, które w wielu przypadkach pozwala na ustalenie/potwierdzenie przyczyny wypadania włosów. Polega ono na pobraniu fragmentu skóry ze zmienionego chorobowo lub pozornie zdrowego miejsca na skórze głowy. Następnie tak uzyskany materiał poddaje się badaniu histopatologicznemu celem określenia zachodzących w obrębie go procesów chorobotwórczych.

Badania laboratoryjne
Celem wykluczenia wypadania włosów towarzyszącego chorobom ogólnoustrojowym zaleca się wykonanie badań: morfologia, poziom cukru, żelazo, ferrytyna, całkowita zdolność wiązania żelaza (TIBC), FT3, FT4, TSH, białko całkowite, przeciwciała ANA, prolaktyna, progesteron, testosteron.

 

 

W Klinice Medycyny Estetycznej SCMestetic w Krakowie stosuje się następujące metody leczenia wypadania włosów:

 • Farmakoterapia
  Leczenie miejscowe: minoksidil, glikokortykosteroidy, estrogeny
  Leczenie doustne: finasteryd, cyklosporyna, glikokortykosteroidy
  Iniekcje doogniskowe glikokortykosteroidów
 • Karboksyterapia
  Zabieg przy użyciu sprzętu medycznego Carbomed CO2 polega na wprowadzeniu pod skórę dwutlenku węgla.  W początkowej fazie zabiegu dochodzi do przejściowego niedotlenienia tkanek, skutkiem czego jest rozszerzenie, naczyń krwionośnych z następowym  przekrwieniem skóry. W wyniku tego procesu, dochodzi do produkcji nowych naczyń włosowatych. Efektem tego jest zmniejszenie wypadania włosów, oraz stymulacja wzrostu nowych włosów.
 • Mezoterapia igłowa
  Zabieg polega na dostarczaniu do skóry głowy substancji aktywnych. Pokonanie, za pośrednictwem licznych mikronakłuć, bariery naskórkowej pozwala na uzyskanie szybszych efektów w postaci zahamowania wypadania włosów oraz stymulacji ich odrostu.
  Zabieg ten w przypadku skóry głowy przeprowadza się z wykorzystaniem:
  – preparatów witaminowych- zestaw witamin i mikroelementów mających działanie wzmacniające i stymulujące mieszki włosowe do wzrostu
  – minoksidil- odwraca proces miniaturyzacji mieszków włosowych w przebiegu łysienia androgenowego typu męskiego i kobiecego
  –  osocza bogatopłytkowego (PRP)- biostymulacja komórek skóry, mieszków włosowych ma miejsce za pośrednictwem wydzielanych przez aktywne trombocyty czynników wzrostu.
 • Stemple
  Specjalną wersją dermorollera przeznaczona do silnej stymulacji skóry głowy owłosionej. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku długich włosów, które zwykle wplątuj się w igły tradycyjnego rollera. W trakcie zabiegu, poprzez mikronakłucia, dochodzi do wzrost ukrwienia poddawanej zabiegowi okolicy, co pobudza cebulki włosowe do wzrostu. Istnieje możliwość stosowania terapii w warunkach domowych.
 • Zabiegi oczyszczająco – peelingujące
  Zabiegi te maja na celu oczyszczenie skóry głowy oraz ujść mieszków włosowych z nadmiaru łoju, zrogowaciałego naskórka oraz zanieczyszczeń. Pozwala to na lepsze wchłanianie aplikowanych następnie substancji leczniczych oraz kosmetyków pielęgnujących.
Skocz do góry
Rejestracja Online