Trychoskopia

Trychoskopia jest nieinwazyjną  metodą diagnostyki włosów, ujść mieszków włosowych oraz otaczającej je skóry. Badanie opiera się na technice wideodermoskopii i pozwala na cyfrowy zapis ocenianych okolic co umożliwia obiektywną ocenę skuteczności prowadzonej terapii. Podczas badania za pomocą kamery uzyskuje się obraz włosów, ujść mieszków włosowych i skóry głowy w trzech okolicach: czołowej, skroniowych i potylicznej.

Trychoskopia pozwala na różnicowanie różnych typów łysienia (androgenowego, plackowatego) oraz  na ocenę aktywność chorób zapalnych takich jak liszaj płaski mieszkowy (LPP) i liszaj rumieniowaty krążkowy (DLE), .

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta. W dniu wizyty zaleca się pacjentowi  umycie głowy bez stosowania kosmetyków do układania włosów. Przy włosach farbowanych badanie można wykonać po kilkukrotnym umyciu głowy.

Poza badaniem obrazowy (trychoskopia) celem wykluczenia innych ogólnoustrojowych schorzeń mogących być przyczyną wypadania włosów diagnostykę łysienia należy rozszerzyć o następujące badania laboratoryjne: morfologię, poziom cukru, białko, żelazo, ferrytynę,  oraz hormony FT3, FT4, TSH. W przypadku nadmiernego owłosienia w innych częściach ciała oraz zaburzeniach miesiączkowania zaleca się wykonanie badań: prolaktyna, progesteron i testosteron.

Skocz do góry
Rejestracja Online